Jej oszołamiająca kariera rozpoczęła się w 1930 roku, kiedy zagrała w filmie Błękitny anioł (zdj. z prawej). Kolejne role, m.in. Maroko (nominacja do Oscara), Zniesławiona, Szanghaj Ekspres czy Blond Venus uczyniły z niej wielką gwiazdę kina lat 30., a także pierwszą rywalkę Grety Garbo. Jej najlepsze filmy powstały we współpracy z reżyserem Josefem von Sternbergiem – wszystkie przeszły do klasyki kina. Po zakończeniu współpracy z filmowcem jej kariera nieco się załamała. Marlena zagrała w kilku przeciętnych filmach, jednak w 1939 roku powróciła w wielkim stylu w westernie Destry znowu w siodle, gdzie popisała się talentem komediowym u boku Jamesa Stewarta (zdj. z lewej).

Aktorka była znana ze swych poglądów politycznych i odwagi ich wyrażania. W trakcie II wojny światowej zdecydowanie opowiedziała się po stronie amerykańskiej, zabawiając na froncie amerykańskich żołnierzy (zdj. w środku) i ostro krytykując postawę nazistów. W Niemczech została za to znienawidzona i wyklinana przez wiele lat. Była jedną z najbardziej kontrowersyjnych kobiet XX wieku i otwarcie mówiła o swoim biseksualizmie. Miała romans m.in. z pisarką Mercedes de Acosta i pisarzem Ernestem Hemingwayem.

W późniejszych latach skupiła się na karierze muzycznej, występując na estradach całego świata. Nagrała wówczas wiele płyt, rzadko występowała w filmach. Jej najsłynniejsze piosenki to “Lili Marleen”, “Johnny”, “Boys in the Backroom” i “Naughty Lola”. Najlepsze powojenne role zagrała w filmach Trema Alfreda Hitchcocka i Świadek oskarżenia. Ostatnie kilkanaście lat życia Marlena spędziła w odosobnieniu w Paryżu. Unikała kontaktów z ludźmi, nadużywała alkoholu. Zmarła w 1992 roku.

W sobotę 11 października o godz. 20:45 kanał Planete pokaże film dokumentalny Marlena Maximiliana Schella. Obsypany wieloma nagrodami i nominowany do Oscara, pozostaje prawdopodobnie najlepszą biografią aktorki. Specjalnie na potrzeby filmu Marlena udzieliła reżyserowi wyjątkowego wywiadu – są to jedne z ostatnich zarejestrowanych słów aktorki.