Katolicy wierzą, że przyjście Jezusa na świat miało miejsce w roku 1, jednakże ta data jest błędna. Chrystus narodził się kilka lat wcześniej, choć nie wiadomo kiedy dokładnie – w tamtych czasach nie prowadzono akt stanu cywilnego, a Ewangelie nie podają żadnej daty. Mimo to, można ją w przybliżeniu obliczyć.

Jak więc można dojść do historycznie prawdopodobnej daty narodzin Jezusa? Pierwsza wskazówka płynie stąd, że Jezus urodził się za panowania króla Heroda, który zmarł wiosną 4 roku p.n.e. Ciężko chory król spędził zimę w mieście Jerycho. Spotkać w Jerozolimie mędrców ze Wschodu mógł najpóźniej w roku 5 p.n.e. Jezus miałby wtedy nie więcej niż dwa lata. Ewangelia według św. Mateusza sugeruje, że Jezus z rodzicami pozostawał przez dłuższy czas w Betlejem, a magowie nie przybyli zaraz po narodzinach. Pozwala to przyjąć jako datę urodzin rok 6 lub lata poprzednie. Jezus urodził się w czasie, gdy w cesarstwie rzymskim odbywał się powszechny spis ludności, a cesarz August zarządził taki spis w roku 8 p.n.e.

Rozpoczynając działalność publiczną Jezus miał około lat trzydziestu. Było to najwcześniej w roku 27 n.e. Cofając się o 30 lat, znajdziemy się w roku 4 p.n.e. Jeśli było to “około” trzydziestu lat, możemy wziąć maksimum 34 lata – wypada rok 8 p.n.e. Notabene, nie ma “roku zerowego”. Po roku 1 p.n.e. następuje od razu 1 n.e., dlatego w tym rachunku cztery lata przed przełomem er i 27 po nim dają razem 30 lat.

Można dostrzec, że chociaż każda z wymienionych dotąd poszlak może nie być do końca pewna, wszystkie wskazują na te same lata – po roku 9 a przed 6. Najbardziej prawdopodobny byłby przełom lat 8 i 7 p.n.e., po zarządzeniu o spisie. Zupełnej pewności jednak mieć nie możemy. Nigdy nie odpowiemy na pytanie, ile dokładnie lat upłynęło od chwili narodzin i kiedy wypadła ich dwutysięczna rocznica.

źródło: Opoka.org.pl